تبلیغات
فناوری - راهنمای خرید لپ تاپ(2)

راهنمای خرید نوت بو

   

راهنمای پرشین لپ تاپ برای خرید نوت بوک
خواندن راهنمای سایت پرشین لپ تاپ كمك زیادی در جهت انتخاب لپ تاپ مورد نیاز شما میكند. لپ تاپهای امروزی با ص�?حه نمایشهای مختل�?ی موجود هستند. نوت بوک ها ص�?حه های نمایش دهنده مختل�?ی برای كاربردهای مت�?اوتی دارند. وزن نوت بوک ها در حدود 2 كیلوگرم میباشد و یكی دیگر از مزایای آنها wireless بودن آنها و است�?اده از باطری بوده به این معنا كه شما میتوانید نوت بوک خود را در هر كجا و هر زمانی مورد است�?اده قرار دهید و به دلیل این ویژگیهای ارزشمند قیمت نوت بوک ها معمولا بالاتر از كامپیوترهای خانگی است.

انتخاب نوت بوک
یكی از ویژگیهای بارز نوت بوک ها، كوچك بودن و قابل حمل بودن آنهاست كه این ویژگی باعث شده امروزه تعداد زیادی كاربر از آن است�?اده كنند. بدلیل تعدد سازنده های نوت بوك مانند Sony, Dell,… امروزه میتوان براحتی و با معیارهایی كه داریم نوت بوك دلخواه خود را انتخاب كنیم. مهم ترین معیارها در انتخاب نوت بوک که قبل از خرید نوت بوک باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

قیمت لپ تاپ: معمولا اكثر دانشجویان از لپ تاپ است�?اده میكنند. بدلیل قیمت آن و خاصیت جابجایی، سایر اعضای خانواده هم میتوانند از آن بهره جویند، هر �?رد میتواند روی دستگاه یك كاربر شخصی تعری�? كرده و اطلاعات شخصی خود را روی آن ذخیره كند و نرم ا�?زارهای مورد نیاز را نصب كند.
به طور معمول لپ تاپ ها 14 اینچ هستند با 80 گیگا بایت حجم هارد دیسك، 256 مگا بایت حا�?ظه، مودم 56k و یك DVD/RW. یك لپ تاپ با این مشخصات را میتوان حدود 1 میلیون تومان خریداری كرد.

جایگزین DeskTop: است�?اده از لپ تاپ به جای كامپیوترهای خانگی مزایای بیشماری دارد كه یكی از آنها كم حجم بودن آنهاست. با هزینه در حدود یك میلیون و دویست هزار تومان میتوان لپ تاپ های كوچك با ص�?حه نمایش 14 اینچ و یا حتی كمتر خریداری كرد، نهایت وزن این نوت بوكها كمتر از 3 كیلو گرم است. البته لازم به ذكر است، لپ تاپهای سنگین تر كه ص�?حه نمایشهای بزرگتری دارند معمولا دارای قیمت كمتری هستند و �?ضای بیشتری را اشغال میكنند و عمر باطریهای آنها معمولا كمی كوتاهتر از سایر نوت بوكها میباشد. لازم به ذکر است که شما می توانید از یک نمایشگر اضا�?ه نیز به هنگام است�?اده به جای کامپیوتر رومیزی است�?اده نمایید.

قابلیت حمل: معمولا اندازه و وزن نوت بوك دو �?اكتوراصلی برای انتخاب آن است اما برای در نظر گر�?تن این دو �?اكتور باید هزینه بیشتری كرد تا بتوان لپ تاپی با كارایی بالا داشته باشیم.

معر�?ی اجزای نوت بوک:
پردازشگر: واحد پردازش مركزی (CPU) مغز مت�?كر كامپیوتر و ارتباط دهنده بین وسایل مختل�? در كامپیوتر و كنترل داده هاست، كه باعث پردازش تمام عملیات در كامپیوتر میشود و در تمام این مدت با رم نیز ارتباط مستقیم دارد، اما در لپ تاپ ها CPU علاوه بر ارتباط با سایر device ها با باتری هم ارتباط برقرار میكند. در نوت بوک ها تکنولوژی Centrino که بسیار متداول بوده و اکنون نیز پردازشگرهایی با تکنولوژی Due Core در این نسل از کامپیوترها است�?اده می شود.

دیسك سخت: برای ذخیره برنامه ها و داده ها است�?اده میشود و حداقل حجم آن از 20 گیگا بایت شروع شده و تا 120 گیگا بایت و حتی تا 200 گیگا بایت هم بكار میرود.

حا�?ظه موقت(RAM) : رم یك حا�?ظه موقت در كامپیوتر است كه هر چه مقدار آن بالاتر باشد، پردازش با سرعت بالاتری انجام میشود و معمولا از 256 مگا بایت به بالا است�?اده میشوند.

ص�?حه نمایش: معمولا LCD ها از 12 اینچ تا 17 اینچ هستند كه هرچه كوچكتر باشند شكست نور كمتر است و باعث میشود تصویر را با كی�?یت بالاتری مشاهده كنیم.

كارت گرا�?یكی: دارای پردازشگر گرا�?یكی مستقل است و با است�?اده از دستورات دریا�?تی از CPU با مراجعه به Package موجود در پردازشگر دستور نمایش مورد نظر به ص�?حه LCD كه مجموعه ای از پیكسلها میباشد را ارسال میكند، در واقع كارت گرا�?یكی تعیین میكند كه چه پیكسلی در چه موقعیتی با چه شدت رنگی و در نهایت به چه رنگی روشن شود، این كارتها معمولا از 32 مگابایت به بالا هستند. ضمنا در بعضی از نوت بوک ها این کارت گرا�?یکی به صورت مستقل عمل کرده ولی در برخی دیگر از آنها با حا�?ظه موقت (RAM) مشترک بوده و از آن است�?اده می نمایند. برای کسانی که کارهای گرا�?یکی حر�?ه ای انجام می دهند، کارت گرا�?یکی مستقل پیشنهاد می شود.

پورت USB: این پورتها در لپ تاپ ها معمولا بین 1 تا 4 پورت میباشند، مدلهای جدید آنها شامل firewire نیز هستند كه برای انتقال اطلاعات دیجیتالی است�?اده میشود.

درایور اپتیكال: شامل CD-DVD/RW میباشد كه برای پخش موزیك و �?یلم و نصب برنامه های مختل�? و كپی آنها است�?اده میشوند.

حا�?ظه های جانبی:
شاملCD, Floppy, Flash,… میباشد که قابل است�?اده در صورت لزوم بوده و معمولا به صورتجدا خریداری می شوند.

باتری: اكثر باتریهای لپ تاپ ها Lithium هستند یعنی قابلیت شارژ شدن مجدد را دارا میباشند و معمولا بین 45 دقیقه تا 2 ساعت دستگاه را روشن نگه میدارند.

Touch Sensitive Mouse Pad:
به جای است�?اده از موس در نوت بوک ها میتوان از Touch pad خود دستگاه است�?اده كرد.

گارانتی: در مورد وسایل برقی و الكترونیكی، گارانتی از اهمیت بالایی برخوردار است و معمولا شامل عدم همخوانی قطعات، نقص �?نی chipset ها، از كار ا�?تادن Device ها بر اساس عواملی غیر از ضربه و نوسانات برق و همچنین نقصان باتری در اثر عواملی غیر از است�?اده نادرست میباشد.