تبلیغات
فناوری - افزایش واردات نوت‌بوک از آمریکا

سرویس گزارش- صعود شش پله‌ای ایالات متحده در فهرست صادرکنندگان مستقیم رایانه به ایران حکایت از تضاد عجیب سیاست‌های محدودکننده این کشور در قیاس با امارات متحده عربی دارد.

به گزارش عصر ارتباط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران هفته گذشته در حالی آمار واردات رایانه را در سه ماه نخست سال جاری منتشر کرد که این اعداد هرچند از باقی‌ماندن امارات به عنوان یک واسطه بزرگ حکایت دارند ولی افرایش سهم محسوس خود ایالات متحده به عنوان بزرگترین قطب فناوری جهان نیز توجه تحلیل‌گران بازار را به خود جلب کرده است.


مطابق آمار یادشده ایالات متحده آمریکا با کنار زدن شریک اسلامی-تجاری ایران یعنی مالزی توانسته‌است با صادرات بیش از 250هزار دلار کالای سخت‌افزاری به ایران جایگاه سوم را در اختیار بگیرد و پس از امارات و چین بالاتر از کشورهایی همچون تایوان و آلمان قرار بگیرد. انتشار آمار یاد شده از آن رو توجه تحلیلگران بازار فناوری ایران را به خود جلب کرده است که طی ماه‌های اخیر پیرو فشارهای مقامات کاخ سفید و تصویب دور تازه تحریم‌ها علیه ایران در شورای عالی امنیت سازمان ملل دور تازه‌ای از دشواری‌های تجاری به بازرگانان ایرانی فعال در امارات متحده عربی تحمیل شده است.


اخراج بیش از چهل شرکت ایرانی با ریشه‌های دولتی و ابلاغ دستور بانک‌مرکزی امارات به کلیه بنگاه‌های اقتصادی این کشور برای تحت نظر گرفتن تراکنش‌های مالی به ایران فقط بخشی از این فشارهای جدید است که با بازرسی سخت‌گیرانه محموله‌های عبوری از جبل العلی به مقصد ایران منجر به کاهش تدریجی نقش امارات شده است.


روند صعودی واردات لپتاپ و پیسی


براساس اعلام گمرك جمهوری اسلامی ‌ایران طی سه ماه نخست سال جاری حدود 800 هزاركیلوگرم معادل 204 هزار و 195دستگاه لپ‌تاپ از طریق گمرك جمهوری اسلامی ‌وارد بازار داخلی شده است. این رقم در مقایسه با مدت مشابه در سال 88 در حدود دو برابر افزایش یافته است. همچنین مقایسه این تعداد با حجم واردات لپ‌تاپ در سه ماه نخست سال 87 از افزایشی در حدود سه برابر حکایت دارد.


 این درحالی است که امارات طی سه ماه اول سال جاری، به تنهایی 75 میلیون دلار نوت‌بوک و پی‌سی روانه گمرک ایران کرده است.


پس از امارات، چین در این گروه با اختصاص سه میلیون و 700 هزار دلار در جایگاه بعدی قرار می‌گیرد که نشان می‌دهد با داشتن تمام پتانسیل‌های خود برای واردات مستقیم، همچنان پس از پنج سال نتوانسته حتی به تعداد صفرهای واردات امارات در IT نزدیک شود.


از سوی دیگر، سهم بسیار اندک مناطق آزاد چابهار و کیش در این بخش و حتی سایر طیف کالاها به سادگی نشان می‌دهد که هنوز راه ‌حل‌های زیرساختی دولت برای گشایش درهای این مناطق به سوی اقتصاد آزاد عقیم مانده است.


آمریکا چه میکند


بر اساس اعلام گمرک، اغلب نوت‌بوک‌ها یا پی‌سی‌هایی که ازآمریکا به صورت مستقیم به گمرک ایران راه یافته‌اند، سری‌های قدیمی و فاقد تکنولوژی روز هستند که بارها توسط کارخانه‌های چینی تولید شده‌اند.


دفتر فناوری اطلاعات گمرک در حالی که به سابقه واردات مستقیم از مرزهای ایالات متحده آمریکا اشاره می‌کند، حجم محموله‌های IT را در مقایسه با سایر کشورها ناچیز می‌داند و معتقد است استمرار این موضوع بدون شک برعهده اداره ثبت و سفارش وزارت بازرگانی است.


برخلاف سال 88 که دانمارک و آلمان رتبه‌های چهارم و پنجم این جدول را به خود اختصاص داده بودند، در سه ماهه اول سال جاری کره و مالزی به ترتیب با اختلافی اندک در این رده‌ها قرار گرفتند.


قطعات سختافزاری در جایگاه دوم


همانند آماری که اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران اعلام کرد امسال نیز اجزا و تجهیزات رایانه پس از نوت‌بوک و پی‌سی بیشترین حجم از واردات کالاهای رایانه را به خود اختصاص دادند.


دراین بخش نیز امارات با رقمی حدود دو میلیون دلار بر نوک هرم واردات سخت‌افزار ایستاد که در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته با 10 درصد افزایش روبه‌رو بود. در این جدول نیز پس از امارات، چین با رقمی نزدیک به 940 هزار دلار در رتبه دوم واردات قطعات رایانه قرار گرفت تا به این ترتیب تایوان، کره و هنگ‌کنگ با حجمی نزدیک به هم در رده‌های بعدی قرار بگیرند.


کارتریج در جایگاه سوم


افزایش رقم واردات کارتریج پرینترها طی سه ماهه اول سال جاری قابل توجه بود. به طوری که امارات با اختصاص رقمی بالغ بر یک میلیون و 900 هزار دلار در واردات تونر و کارتریج رتبه اول این جدول را احرازکرد. این در حالی است که بسیاری از فعالان بازار ماشین‌های اداری اعتقاد دارند افزایش میزان واردات کارتریج پرینترها، نتیجه مسلم گسترش بازار شارژ مجدد تونر این دستگاه‌ها است که نیاز برای خرید یک پرینتر جدید را کاهش می‌دهد.


در رده‌های بعدی این جدول چین با رقمی نزدیک به یک میلیون دلار در جایگاه دوم و کره و ژاپن با 200هزار دلار به ترتیب در رتبه‌های بعدی واردات تونر و پرینتر قرار گرفتند.


افزایش ورود کامپیوترهای یکپارچه


براساس مقایسه آمار گمرک در بخش ماشین‌های خودکار داده‌پردازی یکپارچه که اصطلاحا all in one نامیده می‌شوند واردات این کالا در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته با افزایش 15 درصدی روبه‌رو شد. به طوری که امسال امارات با رقمی معادل 20 هزار دلار بیشترین رایانه یکپارچه را وارد گمرک کشور کرد. سال پیش بزرگ‌ترین محموله این کامپیوترها متعلق به دانمارک و آلمان بود که امسال پس از امارات در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.


بسیاری از آگاهان بازار اعتقاد دارند افزایش تعرفه گمرکی این کالاها به مرز60 درصد، ممکن است حجم واردات آن را کاهش دهد. اما توجه اخیر بازار سخت‌افزار و به ویژه دولتی‌ها به این کالا می‌تواند زمینه‌ای مساعد برای گسترش واردات این کالا محسوب شود.


صادرات به سبک ایرانی


در مقابل حجم سنگین واردات رایانه و تجهیزات جانبی، امسال میزان کلی صادرات ایران حدودا به 280 هزار دلار رسید که این میزان در مقایسه با سال گذشته با افزایش 150درصدی همراه بود.


بیشترین سهم از صادرات ایران طی سه ماهه اول سال جاری به آفریقای جنوبی در زمینه پی‌سی و نوت‌بوک بود. پس ازآفریقا، در بخش لوازم جانبی و تجهیزات رایانه حدود 12 هزار دلار به تاجیکستان و در نهایت حدود دو هزار دلار به مجارستان صادرات صورت گرفته است.


بیشترین میزان صادرات ایران در سال گذشته به قبرس، امارات و گرجستان با ارزش کلی 70 هزار دلار بوده است.