شرکت اسوس در جدیدترین نوآوری خود در کارت‌های گرافیک سری Nvidia GeForce GTX460 از سیستم منحصر به فرد خنک‌کننده جهت پایین‌تر نگاه داشتن دمای کارت گرافیک استفاده کرده است که از طراحی پیشرفته‌ای برخوردار است.

این کارت‌ها که EN GTX460 DirectCU TOP/2DI/1GD5 و EN GTX460 DirectCU TOP/2DI/768MD5 نام دارند به ترتیب به یک گیگابایت و 768 مگابایت حافظه گرافیکی اختصاصی از نوع GDDR5 مجهز شده‌اند. کیفیت کارت‌های سری GTX460 که جدیدترین محصولات مبتنی بر هسته Fermi شرکت Nvidia هستند بر همگان اثبات شده است و این کار‌ت‌ها به خوبی می‌توانند نیازهای کاربران را برطرف کنند.

فرکانس موتور گرافیکی مدل 1 گیگابایتی 775 مگاهرتز و فرکانس موتور گرافیکی مدل 768 مگابایتی 700 مگاهرتز است. همچنین فرکانس حافظه این دو مدل نیز متفاوت است و به ترتیب 1000 و 920 مگاهرتز در نظر گرفته شده است.

البته این تمام تفاوت‌های این دو مدل نیست چرا که رابط حافظه مدل 1 گیگابایتی از انواع 256 بیتی و رابط حافظه مدل 768 مگابایتی از انواع 192 بیتی است. یکی از بزرگترین معایب کارت‌های گرافیک خاندان Fermi حرارت بالای آنها هنگام کار است که برخی آنها را بخاری‌های خانگی Nvidia نیز نامیده‌اند.

شرکت اسوس برای برطرف کردن این مشکل تصمیم به طراحی سیستم خنک کنندگی انحصاری خود گرفته است و البته موفق شده است در کارت‌های جدید از سیستم خنک کنندگی جدید خود موسوم به Direct CU استفاده کند.

این سیستم موفق شده است دمای کارت را چندین درجه پایین‌تر (تا میزان 20 درصد) از مدل مرجع این کارت‌ها نگاه دارد. قابلیت دیگر این محصولات استفاده از تکنولوژی انحصاری Voltage Tweak اسوس است که امکانات متنوعی را برای اورکلاک کارت در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

به کمک این تکنولوژی کاربران می‌توانند مانند یک کاربر حرفه‌ای و بدون هیچ نگرانی اقدام به اورکلاک و افزایش ولتاژ ورودی و فرکانس کارت گرافیک کنند. البته اسوس برای انجام یک اورکلاک ایمن نرم‌افزار Smart Doctor را نیز فراموش نکرده است و جدیدترین نسخه این نرم‌افزار را به همراه کارت‌های جدید به کاربران عرضه کرده است.

به کمک این نرم‌افزار زمانی که نیاز به توان خنک کنندگی بیشتری باشد، سرعت چرخش فن‌های کارت گرافیک افزایش می‌یابد تا دمای کارت کاهش یابد. آخرین قابلیت مهم در مورد این دو کارت عرضه نرم‌افزاری دیگری موسوم به Gamer OSD است که از قابلیت‌های آن می‌توان به امکان تهیه عکس و فیلم از صحنه‌های بازی و افزایش کارایی سه بعدی (3D) بازی اشاره کرد.

این نرم‌افزار همچنین امکان نمایش تعداد فریم‌های بازی در حال اجرا را در حین بازی برای کاربر فراهم می‌کند تا کاربر بهتر بتواند کیفیت بالای آنها را هنگام بازی درک کند.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مرداد 1389    | توسط: حمیدرضا مهدوی پناه    | طبقه بندی: تازه های فناوری،     |
نظرات()