در اواسط ماه مه "او ال پی سی" اعلام کرد که با مایکروسافت قرارداد بسته است که برای لپ تاپ های اکس او ویندوز طراحی کند......

در اواسط ماه مه "او ال پی سی" اعلام کرد که با مایکروسافت قرارداد بسته است که برای لپ تاپ های اکس او ویندوز طراحی کند.
 بی بی سی - چند ماه پس از توزیع لپ تاپ های موسوم به "صد دلاری"، که برای کمک به آموزش کودکان کشورهای در حال توسعه تولید شده است، مدل جدیدی از این لپ تاپ ها ساخته شده که استفاده از آن را برای همه به ویژه کودکان آسانتر و همچنین جذاب تر کرده است.

گردانندگان طرح "یک لپ تاپ برای هر کودک" (OLPC)، گفته اند که مدل جدید لپ تاپ "اکس او" به نام تجاری "اکس او تو" (XO2)، مثل یک کتاب الکترونیکی است و قیمت آن از صد دلار به هفت و پنج دلار کاهش داده شده است.

اولین باری که این طرح اعلام شد، گفته شد که شهروندان کشورهای پیشرفته فقط در صورتی می توانند این لپ تاپ های ارزان قیمت را خریدداری کنند که هزینه دو دستگاه را همزمان پرداخت کنند؛ شرکت فروشنده یکی از لپ تاپ ها را به خریدار می دهد و یکی دیگر را برای کودکی در یکی از کشورهای در حال توسعه ارسال می کند.

این لپ تاپ ها در حال حاضر به جای صد دلار به قیمت 188 دلار به فروش می رسد اما هدف، تثبیت قیمت آن در حد صد دلار است و قرار است که طرح یک لپ تاپ در ازای یک لپ تاپ برای کودکان فقیر بار دیگر از سرگرفته شود.

نیکلاس نگروپونته، بنیانگذار طرح "او ال پی سی" در جریان مراسمی در موسسه "ام آی تی" (Massachusetts Institute of Technology)، نمونه ای از این لپ تاپ ها را نمایش داد.

گفته می شود که اولین دستگاه های اکس او تو در سال 2010 در اختیار کودکان کشورهای در حال توسعه قرار خواهد گرفت.

استفاده دوگانه

نیکولاس نگروپونته گفت: "این لپ تاپ را با دیدگاهی متفاوت ساخته ایم. مدل جدید صفحه کلید پلاستیکی سبز رنگ ندارد و به جای آن یک مستطیل است که وسط آن یک لولا قرار دارد. به این ترتیب هر دو قسمت لپ تاپ مجهز به یک صفحه حساس است که می تواند هم صفحه کلید باشد هم کتاب الکترونیکی و هم تخته الکترونیکی."

    
 او افزود: "در دو سال اخیر متوجه شدیم که به ویژه بچه ها از شکل کتاب خوششان می آید."

دستگاه جدید به لحاظ مصرف انرژی نیز به صرفه تر است چون اندازه آن نصف لپ تاپ قبلی و همچنین سبک تر از مدل اکس او است.

پرفسور نگروپونته می خواسته صد میلیون لپ تاپ "اکس او" تا سال 2008 به فروش برسد. اما تاکنون فقط ششصد هزار دستگاه فروش رفته و آقای نگروپونته امیدوار است تا سه ماه آینده سفارش خرید 400 هزار دستگاه دیگر را دریافت کند.

بسیاری از کشورها تمایلی به خرید این لپ تاپ ها نشان نداده اند چون سیستم عامل ویندوز مایکروسافت ندارد.

در اواسط ماه مه "او ال پی سی" اعلام کرد که با مایکروسافت قرارداد بسته است که برای لپ تاپ های اکس او ویندوز طراحی کند.

گردانندگان طرح "یک لپ تاپ برای هر کودک" می گویند که به خاطر پایین آمدن قیمت صفحه های صاف، که پرهزینه ترین قسمت هر لپ تاپ است، قادر خواهند بود این لپ تاپ ها را به زودی به قیمت صد دلار عرضه کنند و شهروندان آمریکایی و اروپایی از ماه اوت خواهند توانست همزمان با خرید آن، یک لپ تاپ هم برای کودکی در کشورهای در حال توسعه ارسال کنند.

آقای نگروپونته در موسسه "ام آی تی" گفت که طرح آنها باعث شده است که سی هزار لپ تاپ بین کودکان در رواندا و هائیتی توزیع شود.

برخی از منتقدین، نیاز به این لپ تاپ ها را در کشورهایی که با کمبودهای اساسی مانند کمبود آب و برق و خدمات بهداشتی روبرو هستند مورد سئوال قرار داده اند. اما سازمان ملل از طرح ساخت لپ تاپ صد دلاری جهت کمک به کشورهای فقیر در مبارزه با شکاف دیجیتالی، حمایت کرده است.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مرداد 1389    | توسط: حمیدرضا مهدوی پناه    | طبقه بندی: تازه های فناوری،     |
نظرات()