ایتنا – بر اساس الگوریتم شمارش گوگل، تعداد کتاب‌های عالم رقمی بالغ بر حدود 130 میلیون کتاب است.ایتنا – بر اساس الگوریتم شمارش گوگل، تعداد کتاب‌های عالم رقمی بالغ بر حدود 130 میلیون کتاب است.


شاید شما هم اخباری از پروژه دیجیتالی کردن کتاب‌های موجود در سراسر جهان توسط گوگل شنیده باشید.


این پروژه که طی آن گوگل درصدد است با اسکن کردن تمام کتاب‌های جهان، آنها را به شکل فایل‌های رایانه‌ای درآورد، به نوبه خود مخالفان و موافقان بسیاری داشته و دارد.


به هر حال در کنار همه این مباحث ممکن است این سوال به ذهن بیاید که اصولاً چند کتاب در جهان وجود دارد؟


گوگل با استفاده از الگوریتم خاص محاسباتی خود این زحمت بزرگ را تقبل کرده و تعداد کل کتاب‌های موجود در عالم را اعلام نموده است: حدود 130 میلیون جلد کتاب.


به گزارش ایتنا به نقل از تلگراف، رقم دقیق این تعداد برابر است با 880/864/129 کتاب.


مسلماً شمارش همه کتاب‌های جهان، کاری دشوار و شاید هم در ظاهر نشدنی باشد. نخستین دشواری این است که تعریف دقیق کتاب چیست و آیا به عنوان مثال چاپ‌های مختلف «هملت» را باید یک عنوان به حساب آورد یا آنها را جداگانه شمارش کرد.


بر اساس این گزارش، گوگل در وبلاگ Google books روش خود را برای شمارش تعداد کتب موجود در جهان اعلام کرده است.


نکته دوم این است که گوگل وجود یک نسخه از کتاب را ایده‌آل می‌داند. به این معنا که هم کتابی مانند «فرشتگان و شیاطین» که ممکن است میلیون‌ها نسخه از آن وجود داشته باشد، و هم پایان‌نامه‌هایی که شاید فقط یکی دو نسخه از آنها در کتابخانه‌ای موجود باشد، کتاب به‌شمار می‌رود.


گوگل خاطرنشان کرده است تعریف این شرکت از کتاب، نزدیک به آن چیزی است که توسط موسسه استاندارد ISBN عرضه شده است.


ISBN یا همان شابک مخفف عبارت شماره استاندارد بین‌المللی کتاب بوده و شمارهٔ استاندارد شناسایی بین‌المللی است که به کتاب‌های منتشرشده منسوب می‌گردد.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 مرداد 1389    | توسط: حمیدرضا مهدوی پناه    | طبقه بندی: اخبار،     |
نظرات()