K970 یا الم (Elm) گوشی دیگری از سری قلب سبز (Green Heart) سونی‌ اریکسون است. پیش از آنکه به معرفی گوشی K970 بپردازیم، می‌خواهیم کمی از سری GreenHeart سونی اریکسون بگوییم و این سری را بیشتر به شما معرفی نماییم.

K970 یا الم (Elm) گوشی دیگری از سری قلب سبز (Green Heart) سونی‌ اریکسون است. پیش از آنکه به معرفی گوشی K970 بپردازیم، می‌خواهیم کمی از سری GreenHeart سونی اریکسون بگوییم و این سری را بیشتر به شما معرفی نماییم.نارون سرخ با قلبی سبز

سونی‌اریکسون K970 در آزمایشگاه دیجیتال دنیای كامپیوتر و ارتباطات

هومن كبیری پرویزی- دنیای كامپیوتر و ارتباطات


K970 یا الم (Elm) گوشی دیگری از سری قلب سبز (Green Heart) سونی‌ اریکسون است. پیش از آنکه به معرفی گوشی K970 بپردازیم، می‌خواهیم کمی از سری GreenHeart سونی اریکسون بگوییم و این سری را بیشتر به شما معرفی نماییم. سری گرین‌هارت سونی اریکسون شامل ویژگی‌های زیر است: 1 - استفاده از پلاستیک بازیافت شده: سونی اریکسون در تولید گوشی‌های این سری از پلاستیک‌های بازیافت شده استفاده نموده است. پلاستیک‌های بازیافتی استفاده شده در گوشی‌های این سری از پلاستیک بطری‌های آب و CD بوده و حداقل پنجاه درصد پلاستیک مورد استفاده در گوشی را شامل می‌شوند. و البته هندز فری مدل MH300 که در بسته‌بندی گوشی‌های سری گرین هارت قرار دارد، تماماً از این نوع پلاستیک ساخته شده است.

2 - استفاده از رنگ‌های پایه آب: سونی اریکسون در تولید محصولات این سری از رنگ‌های پایه آب به جای رنگ‌های رنگ‌های پایه حلال استفاده می‌کند. این امر خطر قرار گرفتن در معرض ترکیبات آلی فرار (VOD) را برای کاربران کاهش می‌دهد. علاوه بر این با توجه به اینکه آب مورد استفاده در تولید این رنگ‌ها در محل تامین می‌شود، از حمل‌ونقل اضافی مواد شیمیایی جلوگیری شده و در نتیجه کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و از جمله CO2 را موجب می‌شود.

3 - استفاده از راهنمای کاربران بصورت الکترونیکی: در گوشی‌های این سری دفترچه راهنمای کاغذی با راهنمای الکترونیکی که در داخل گوشی بصورت از پیش بارگذاری شده قرار دارد، جایگزین شده است. بر اساس آمار ارائه شده از سوی سونی اریکسون در صورت استفاده از راهنمای الکترونیکی برای یک میلیون گوشی، می‌توان در مصرف 350 تن کاغذ که برابر است با 13000 درخت و 7500 مترمکعب آب، صرفه‌جویی کرد.

4 - کاهش حجم بسته‌بندی: سونی اریکسون حجم بسته‌بندی برای گوشی‌های سری GreenHeart را کاهش داده است. با اینکار علاوه بر اینکه در مصرف کاغذ برا تولید جعبه‌ها صرفه‌جویی شده است، امکان حمل تعداد بیشتری گوشی با یک وسیله حمل‌ونقل فراهم گردیده است. بر اساس آمار ارائه شده از سوی این شرکت، بسته‌های این سری در مقایسه با بسته‌های استاندارد موجود در بازار، بیش از 80 درصد در مصرف سوخت صرفه‌جویی کرده و کاهش گازهای آلاینده را موجب می‌شوند.

5 - شارژرهای سبز: شارژرهای سری GreenHeart مطابق با سطح 5 انرژی استار و با مصرف کمتر از 30 میلی‌وات در حالت آماده بکار (Standby) هستند. همچنین هشدار دهنده کشیدن شارژر از پریز برق کمک می‌کند تا همین میزان کم مصرف انرژی هم با خارج کردن دوشاخه از پریز به صفر برسد.
6 - کنترل مواد آلاینده محیط زیست: سونی اریکسون نه تنها برای محصولات سری گرین هارت بلکه برای کلیه گوشی‌های خود اقدام به کنترل و حذف مواد آلاینده محیط زیست نموده است. این برنامه شمل حذف کامل PVC و بریلیوم (Beryllium) و کاهش 9/99 درصدی کلرید برومین و آنتی‌مونی در تولید محصولات این شرکت است.

7 - برنامه‌های کاربردی سبز: سونی اریکسون بر روی گوشی‌های سری گرین هارت تعدادی برنامه کاربردی سبز بصورت از پیش بارگذاری شده قرار داده است. برخی از این برنامه‌ها عبارت است از Walkmate که میزان کاهش تولید CO2 در صورت پیاده رفتن یک مسیر را در مقایسه با استفاده از خودرو نشان می‌دهد. Ecomate که یک برنامه سرگرم کننده برای آموزش راهکارهای ساده‌ای در زندگی برای کاهش آلودگی محیط زیست است و Ecocalculator که امکان محاسبه انتشار گاز CO2 را با توجه به سبک زندگی کاربر فراهم می‌آورد.
8 - بازیافت: سونی اریکسون برنامه‌ای را ترتیب داده است که بر اساس آن می‌توان گوشی‌ها را پس از استفاده به این شرکت برای بازیافت پس داد. با این کار در مصرف فلزات، مواد شیمیایی و پلاستیک صرفه‌جویی می‌شود و گوشی شما بار دیگر امکان استفاده مجدد می‌یابد.
بررسی مشخصات گوشی اکنون که با ویژگی‌های سری گرین هارت سونی اریکسون آشنا شدید بهتر است به ویژگی‌های گوشی الم (Elm) که مانند دیگر گوشی‌های این سری نام یک درخت (نارون سرخ) را بر خود دارد بپردازیم. بررسی K970 را با بررسی محتویات موجود در بسته‌بندی آن آغاز می‌کنیم.

محتویات موجود در بسته‌بندی گوشی

محتویات موجود در بسته‌بندی گوشی به شرح زیر بود:

2 - باتری3- هندزفری
1- شارژر GreenHeart 4- کارت گارانتی یک ساله 5- کارت بیمه نوین (ویژه گوشی‌های گارانتی شده توسط شرکت پارس کامتل) در خصوص محتویات موجود در بسته‌بندی گوشی ذکر چند نکته ضروری است. از نکات قابل ذکر در مورد این گوشی باید به نبود کابل اتصال به کامپیوتر در بسته‌بندی آن اشاره کرد. دیگر اینکه نبود کارت حافظه و از آن مهمتر کابل اتصال به کامپیوتر را باید یک نقطه ضعف به حساب آورد. یکی از نکات دیگری که باید به آن اشاره کرد عدم وجود لوح فشرده نرم‌افزار در بسته‌بندی گوشی بود.


البته با توجه به تعلق K970 به سری گرین هارت نبود لوح فشرده کاملاً قابل پیش‌بینی بود ولی با توجه به عدم وجود کارت حافظه در بسته‌بندی گوشی امکان قرار دادن نرم‌افزارهای مورد نیاز گوشی بر روی کارت وجود ندارد و کاربر به ناچار می‌بایست برنامه‌های مورد نیاز خود را از اینترنت دانلود کند. وجود کارت بیمه 12 ماهه به همراه گوشی (ارائه شده توسط شرکت پارس کامتل) حرکتی ابتکاری و درخور تحسین است که امکان تامین خسارت تا سقف حداکثر 80 درصد ارزش گوشی را برای صدمات ناشی از آتش‌سوزی، انفجار، سقوط از بلندی، برخورد جسم خارجی، نفوذ مایعات و نوسانات جریان برق شامل می‌شود.
بررسی ظاهری


K970 یک گوشی با ظاهری ساده است. ابعاد 110 در 45 در 14 میلیمتری در کنار وزن 90 گرمی، آن را یک گوشی ساده خوش‌دست می‌نمایاند. پشت گوشی جایی که دوربین 5 مگاپیکسلی در کنار یک فلاش LED، قرار گرفته است، بدنه با طراحی ارگونومیك حالتی قوس دار دارد. از نکات قابل ذکر در طراحی پشت گوشی باید به نبود محافظ لنز برای دوربین اشاره کرد. همچنین ورودی کارت حافظه گوشی هم زیر درپوش باتری قرار گرفته است که دسترسی به آن را دشوار می‌سازد. روی گوشی و در پایین صفحه نمایش آن کلید چهار جهته کنترل منوها، کلیدهای قطع و برقراری تماس و کلیدهای پاک کردن، میانبر و گزینه‌های انتخاب منو و در پایین آنها صفحه کلید گوشی قرار گرفته است.

این صفحه کلید ابعاد و طراحی متناسبی دارد و شما را در تایپ سریع و بدون اشتباه یاری می‌کند هرچند که نبود حروف فارسی و وجود حروف عربی بر روی صفحه کلید را باید برای آن یک نقصان به حساب آورد. علیرغم اینکه حروف فارسی بر روی صفحه کلید گوشی دیده نمی‌شود ولی اگر زبان فارسی را در منوی گوشی انتخاب کنید با فشردن چندباره کلید 8 پس از حرف «ک» حرف «گ» را می‌توانید تایپ کنید و این امر در مورد سایر حروف «چ» (کلید 6) و «پ» (کلید 2) و «ژ» (کلید 5) هم صادق است. در پهلوی سمت چپ گوشی پورت شارژ و اتصال به کامپیوتر قرار گرفته است که همان پورت قدیمی سونی اریکسون است و هیچ اثری از پورت استاندارد microUSB در آن دیده نمی‌شود.
پهلوی سمت راست گوشی هم محل قرار گرفتن کلید کنترل دوربین در پایین و نیز کلیدهای کنترل شدت صدا و زوم دوربین در بالا است. از دیگر ویژگی‌های K970 باید به مقاوم بودن در مقابل رطوبت اشاره كرد. این ویژگی باعث می‌شود تا گوشی در شرایط وجود نم وخیسی و یا ریزش ملایم آب بر روی آن مقاوم باشد. البته باید اشاره كرد كه K970 به طور كامل ضدآب نیست.


بررسی حافظه داخلی و سیستم عامل

حافظه داخلی گوشی 280 مگابایت است که قابلیت افزایش تا 8 گیگابایت دیگر از طریق کارت‌های حافظه microSD را دارا است. سیستم عامل گوشی هم همان سیستم عامل آشنای سونی اریکسون و مبتنی بر جاوا است که منوهای آن قدری بهبود یافته است و سرعت نسبتاً مناسبی در مرور منوهای آن مشاهده شد. نکته مهم در خصوص رابط کاربری این گوشی پشتیبانی کامل آن از زبان فارسی هم در نامگذاری منوها و هم برای تایپ است. همچنین دفترچه راهنمای گوشی که بصورت الکترونیکی بر روی آن قرار داده شده است، کاملاً به زبان فارسی است که این را باید یک نقطه قوت برای الم دانست.بررسی صفحه نمایش

صفحه نمایش K970 از نوع TFT LCD ضد خش، با قابلیت نمایش 256 هزار رنگ و قطر 2/2 اینچی با رزولوشن 240 در 320 پیکسل است که برای استفاده از دوربین و کارآیی‌های عادی گوشی مناسب است. روشنایی تصویر این صفحه نمایش در نور شدید و مستقیم هم خوب ارزیابی شد.این صفحه نمایش همچنین به سنسور اتوماتیك تنظیم نور هم مجهز است.پخش فایل‌های چندرسانه‌ای، ارتباطات و اتصال به اینترنت

کیفیت پخش فایل‌های موسیقی و ویدیویی K970 خوب ارزیابی شد ولی در هر حال نبود خروجی هدفون استاندارد 5/3 میلیمتری را باید نقصانی برای آن به حساب آورد. K970 با با پشتیبانی از استاندارد 802.11b/g و نیز DLNA امکان اتصال آسان به شبکه‌های محلی بی‌سیم و سایر دستگاه‌های پشتیبانی کننده DLNA را فراهم می‌کند. مرورگر اینترنت گوشی هم Netfront نسخه 5/3 است که قابلیت نمایش سایت‌های فلش را دارا است.

این گوشی همچنین به گیرنده داخلی GPS با قابلیت A-GPS مجهز است. مانند دیگر گوشی‌های سونی اریکسون نرم‌افزار نقشه‌های گوگل بصورت از پیش بارگذاری شده بر روی K970 موجود است ولی نسخه نصب شده بر روی گوشی امکان مسیریابی را دارا نیست. سونی اریکسون برای مسیریابی نرم‌افزار Wisepilot را برای K970 قرار داده است ولی با توجه به رایگان نبودن و از آن مهمتر عدم وجود نقشه‌های شهرهای ایران بر روی این نرم‌افزار، باید گفت که Wisepilot برای ایران بلا استفاده خواهد بود. از دیگر نکات قابل ذکر برای K970 عدم وجود نرم‌افزار مرورگر /ویرایشگر پرونده‌های آفیس است که برای یک گوشی هوشمند نقص کمی نیست.

K970 به دلیل تعلق به سری GreenHeart سونی اریکسون تعدادی نرم‌افزار آموزشی برای کمک به کاهش آلودگی محیط زیست در خود جای داده است. این نرم‌افزارها اطلاعاتی در خصوص میزان آلوده‌سازی سبک زندگی آنان و راهکارهایی برای کاهش این آلودگی‌ها ارائه می‌نماید.


ویژگی‌های تصویر برداری

همانگونه که پیش از این نیز ذکر شد K970 به یک دوربین 5 مگاپیکسلی با فابلیت تشخیص چهره، تشخیص لبخند و نشانه‌گذاری مکانی به همراه فلاش LED مجهز است. که کیفیت مناسبی در آزمون‌های ما از خود نشان داد. نمونه‌های از تصاویر گرفته شده با گوشی را در همین صفحات مشاهده می‌کنید. فیلم‌برداری گوشی هم با سرعت 30 فریم بر ثانیه انجام می‌گیرد که برای یک گوشی در رده متوسط قیمتی سرعت مناسبی است. (كلیه تصاویر گرفته شده با گوشی و نیز تصاویر تهیه شده از گوشی را می‌توانید از طریق وب‌سایت WWW.ITNA.IR مشاهده كنید)کیفیت مکالمه

همانگونه که انتظار داشتیم کیفیت مکالمه با K970 کاملا خوب بود و هیچ مشکل خاصی در برقراری ارتباط با آن مشاهده نشد. ذکر این نکته در مورد K970 ضروری است که این گوشی به سیستم کاهش نویز محیط و همچنین تطابق شدت صدا با توجه به صدای محیط مجهز است. این ویژگی به شما امکان می‌دهد در محیط‌های شلوغ بدون نیاز به بلند صحبت کردن صدای خود را بطور واضح با مخاطب خود برسانید. به تازگی ویژگی کاهش نویز گوشی الم در مقایسه با بیست گوشی دیگر همتراز توسط آزمایشگاه معتبر تست فکتوری مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته است و این گوشی توانسته در بین 5 گوشی نخست از نظر کیفیت گفتار مخابره شده قرار گیرد.نكات منفی

عدم وجود کابل اتصال به کامپیوتر و کارت حافظه در بسته‌بندی گوشی، عدم وجود محافظ لنز، قرار گرفتن ورودی کارت حافظه زیر درپوش باتری، عدم وجود پورت استاندارد microUSB، عدم وجود خروجی هدفون استاندارد 5/3 میلیمتری، عدم وجود ومرورگر/ویرایشگر پرونده‌های آفیس، عدم وجود قابلیت مسیریابی برای شهرهای ایران.نكات مثبت

سازگاری با محیط زیست، وجود نرم‌افزارهای آموزشی برای کاهش آلودگی با محیط زیست بر روی گوشی، دوربین 5 مگاپیکسلی با قابلیت تشخیص چهره و لبخند، امکان اتصال به شبکه‌های محلی بی‌سیم، گیرنده داخلی GPS، نرم‌افزار نقشه‌های گوگل بصورت از پیش بارگذاری شده، کیفیت خوب پخش فایل‌های موسیقی و ویدیویی، سیستم کاهش نویز محیط، صفحه نمایش ضدخش، طراحی ارگونومیك، مقاومت در مقابل رطوبت.


رای

K970 یک گوشی برای دوستداران حفاظت از محیط زیست است. این گوشی علاوه بر استفاده از مواد بازیافت شده و با استفاده کمتر از ترکیبات شیمیایی سمی دوستدار محیط زیست تلقی می‌شود. در کنار این ویژگی‌ها امکانات مناسبی از یک گوشی هوشمند امروزی با همراه ویژگی‌های ابتکاری چون کاهش دهنده نویز محیط را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. پس اگر به دنبال یک گوشی هوشمند با امکانات مناسب می‌گردید و به صحبت کردن در محیط‌های پر سر و صدا عادت دارید! الم می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.تصاویر: حمیدرضا علی‌پیشرو

منبع:www.itna.ir


نمونه‌ای از تصاویر گرفته شده با گوشی

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 مرداد 1389    | توسط: حمیدرضا مهدوی پناه    | طبقه بندی: تازه های فناوری،     |
نظرات()