خبرگزاری فارس: دانشمندان هندی نمونه آزمایشی یك مینی لپ تاپ لمسی ارزان را ویژه دانش آموزان و دانشجویان توسعه دادند كه تنها 35 دلار قیمت دارد.


خبرگزاری فارس: دانشمندان هندی نمونه آزمایشی یك مینی لپ تاپ لمسی ارزان را ویژه دانش آموزان و دانشجویان توسعه دادند كه تنها 35 دلار قیمت دارد.


به گزارش سرویس " فضای مجازی " خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه هند اعلام كرده است كه از سال 2011 یك مینی لپ تاپ ارزان را برای استفاده در مدارس و دانشگاهها راهی بازار خواهد كرد كه مهمترین ویژگی آن قیمت بسیار پایین این محصول است.

این لوح رایانه كه ظاهری شبیه به "آی- بوك " اپل دارد تنها هزار و 500 روپیه (حدود 35 دلار) قیمت دارد و می تواند برای كاهش شكاف فناوری میان غنی و فقیر در هند به یك رویای زیبا تبدیل شود.

این لپ تاپ می تواند برای میلیونها دانش آموز یكی از جوانترین كشورهای دنیا به عنوان ابزاری كارآمد مورد استفاده قرار گیرد.

این لپ تاپ كه هنوز نامی برای آن انتخاب نشده است را مبتكران موسسه تكنولوژی هند با همكاری موسسه علوم هند توسعه داده اند.

كاپیل سیبال، وزیر توسعه منابع انسانی این كشور در یك كنفرانس خبری اعلام كرد كه تا سال آینده یك میلیون دستگاه از این محصول تولید و در مرحله اول به دانشجویان 22 هزار كالج عرضه خواهد شد.

سیبال اظهار داشت: "هدف ما این است كه قیمت این محصول را به 470 روپیه (10 دلار) برسانیم. "

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، این مینی لپ تاپ كه 5/1 كیلو وزن دارد برپایه یك سیستم نمایشگر صفحه لمسی است.

این محصول، یك رایانه شخصی پیشرفته نیست اما از تمام عملكردهای لازم برای یك دانش آموز یا دانشجو برخوردار است.
این لپ تاپ از یك حافظه رم 2 گیگابایتی، ویدئو كنفرانس، پخش كننده چند رسانه ای، اتصال وای- فای و امكان نصب برنامه برخوردار است.

سیستم عامل این محصول لینوكس بوده و بنابراین كاملا رایگان است. این لپ تاپ 35 دلاری همچنین می تواند با انرژی خورشیدی نیز عمل كند كه این ویژگی برای مناطق روستایی بدون برق و یا مناطقی كه در آنها برق جریان متناوب وجود ندارد یك مزیت به شمار می رود.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 مرداد 1389    | توسط: حمیدرضا مهدوی پناه    | طبقه بندی: تازه های فناوری،     |
نظرات()